Rádio Východ predal Horizont bratislavskej eseročke Renthouse plus

Košice, Prešov - Populárne Rádio Východ, ktoré si každý deň naladí 160 000 obyvateľov Košického a Prešovského kraja, zmenilo v priebehu marca svojho majiteľa. Doterajší stopercentný vlastník Horizont Slovakia a.s. predal kontrolný 54-percentný balík akcií bratislavskej spoločnosti Renthouse plus s.r.o. Jej základné imanie predstavuje 200 000 Sk a jedinou konateľkou spoločnosti je od 26. marca Trnavčanka Silvia Krištofíková. Aj napriek snahe sa nám s ňou a ani s bývalým konateľom Renthouse Plus P. Hrkotáčom včera nepodarilo skontaktovať na firemnom ani na ich domácich telefónnych číslach.

Prevádzkovateľom a držiteľom licencie na vysielanie Rádia Východ je Prešovská kultúrna agentúra (PKA) s.r.o., ktorá patrila do mediálneho "portfólia" Horizontu. O tom, že tento fakt je už zrejme minulosťou sa konateľ PKA a zároveň generálny riaditeľ Rádia Východ Pavol Mylan dozvedel od riaditeľky kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu (RRTV) J. Grujbárovej.

"Volala mi, aby som jej poslal notársky overenú zmenu spoločenskej zmluvy a zápis z valného zhromaždenia našej spoločnosti. Taktiež od nás požadovala dokumenty, ktorou by sme rade oznámili, že v PKA došlo k prevodu obchodného podielu na iného majiteľa. Ťažko som je to však mohol poskytnúť, keďže ja som o žiadnom valnom zhromaždení alebo nejakých zmenách konateľov spoločnosti nevedel...," povedal nám P. Mylan, ktorý predajnú cenu rádia odhaduje niekde medzi 20-30 miliónmi Sk.

Spomínané dokumenty chcela od neho RRTV aj kvôli tomu, že Rádio Východ sa uchádza o pridelenie frekvencie 107.7 MHz v Starej Ľubovni. Žiadosť doručili na Radu noví vlastníci 22. marca, no keďže bola neúplná a zmeny majiteľov neboli uvedené ani v Obchodnom registri, chcela si J. Grujbárová doplniť informácie priamo u P. Mylana. "Priznám sa, dovtedy som ani nevedel, že sa uchádzame frekvenciu v Starej Ľubovni... Celé súčasné dianie okolo rádia sa mi zdá veľmi čudné, dá sa povedať, že niekto rokuje o nás bez nás. Po udalostiach okolo Horizontu žije 25 našich zamestnancov v existenčnej neistote, čo im na pokoji určite nepridá. V každom prípade to však naši poslucháči v žiadnom prípade nepocítia, vysielame aj naďalej," tvrdí generálny riaditeľ rádia.

Ten sa doteraz nestretol s konateľkou spoločnosti Renthouse Plus Silviou Krištofíkovou a takisto nevie, kto za spomínanou spoločnosťou stojí a kedy ich Horizont predal. Ani RRTV zatiaľ nemá k dispozícii presný údaj, kedy v PKA prišlo k zmene obchodných podielov. "Nikto z nových vlastníkov nás zatiaľ neoslovil a neprišiel ani do rádia. Nezdá sa mi to príliš korektné, lebo teraz vôbec nevieme, aké zámery s nami majú."

Podľa niektorých zdrojov by za Renthouse Plus mali stáť ľudia blízki spoločnosti Radio a.s., ktorá vlastní licenciu na prevádzkovanie Fun Radia a bratislavského City rádia B1. Tá vraj má záujem na tom, aby sa z lukratívnej frekvencie Východu 98,6 MHz šírilo vysielanie B1. Hoci túto možnosť úplne nezavrhoval ani P. Mylan, pravdou to zrejme nebude. "Môžem vás uistiť, že s predajom Rádia Východ nemá naša spoločnosť nič spoločné. Nie je to ani v našom záujme, aby sme ho vlastnili," povedal nám jeden zo zamestnancov Radioa.s, ktorý si neželal byť menovaný.

O predaji PKA je informovaný aj predbežný konkurzný správca Horizontu V. Bajtoš. Všetky obchodné registre už údajne požiadal, aby nevykonávali nijakú zmenu v zápisoch...

piatok 5. 4. 2002 | Marián KIZEK