Jemné melódie - Rádio Východ

10.05.2006 - RÁDIO VÝCHOD b1 zrušené - Od 08. mája 2006 “náhrada“ RÁDIO JEMNÉ MELÓDIE 

O polnoci zo 07. na 08. mája 2006 začalo vysielať nové slovenské rádio Jemné Melódie. Na frekvenciách rádií b1, Naj, Rebeca a Východ. Formát Rádia Jemné Melódie mal na Slovensku premiéru. Program tvoria iba jemné, pohodové a oddychové pesničky s minimálnym množstvom moderátorských vstupov. Vysielanie sa nesie v zmysle sloganu “Viac hudby a menej slov“. Správy a dopravný servis sa vysielajú len v trojhodinovom rannom bloku v čase od 05.00 h do 08.30 h. Názov stanice hovorí o jednoznačnom zameraní na tempom pomalšiu, nerušivú hudbu - slaďáky, s minimom hovoreného slova, formátovo SOFT AC s cieľovou skupinou 25 - 49 rokov a zameraním prevažne na ženy. Stanica si chce poslucháčov získať jemnou, pohodovou a oddychovou hudbou a nerušiť zbytočnými moderátorskými vstupmi. Podľa riaditeľa stanice Martina Lengyela prinesie celoplošné Rádio Jemné Melódie poslucháčom lepší program ako doteraz, lebo ide údajne o veľmi zaujímavý formát a vynikajúce rádio. Ohlasy poslucháčov v anketách za zachovanie pôvodných regionálnych staníc b1, Naj, Rebeca, Východ však zatiaľ tomu nenasvedčujú!

Rádio Východ v Prešove definitívne skončilo s vysielaním aj napriek sľubom Martina Lengyela spred troch mesiacov, že zostane zachované. Naposledy si ho mohli poslucháči naladiť na frekvenciách 98,6 MHz a 107,7 MHz v nedeľu 07. mája 2006. Zmeny sa týkali aj personálu Rádia Východ. Majitelia Rádia Východ b1 ešte v apríli 2006 skončili pracovné zmluvy s redaktormi spravodajstva s tým, že tento servis budú pokrývať z hlavného mesta. Rovnaký osud v týchto dňoch postihol aj ostatný vysokokvalitný personál rádia - moderátorov a technikov Rádia Východ b1, ktorí prišli o prácu. Doposiaľ zamestnávala táto rozhlasová stanica vyše 20 ľudí. O prácu v Rádiu Východ prišlo 13 ľudí. V Prešove ostalo obchodno-ekonomické oddelenie so siedmimi zamestnancami.

Rádio Východ vzniklo 18.09.1997 a postupne sa vykryštalizovalo na rozhlasovú stanicu s výbornými a príjemnými moderátormi, s vysokokvalitným spravodajstvom, regionálnymi informáciami a hudbou, ktorú poslucháči brali. Rádio Východ vysielalo pre východniarov, malo skutočne výborné čísla počúvanosti - dlhodobo najpočúvanejšia stanica na východnom Slovensku, inovovalo technológie, dokonca sa podieľalo na iných aktivitách, či už išlo o koncerty, diskotéky, zábavné programy, športové akcie, plesy alebo o projekty z Európskej únie. O to prekvapujúcejší je úder, ktorý na túto stanicu dopadol.

Situáciou ohľadom zaniknutia Rádia Východ sa zaoberal aj výbor Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov v Prešove [SSN], ktorého členovia to vnímajú ako “veľmi zlú a zároveň nepochopiteľnú správu“. Vo vyhlásení, ktoré výbor prijal, sa uvádza, že “v Rádiu Východ sa za desať rokov existencie vyprofiloval odborne zdatný vysielací tím. Výsledky jeho práce radili rádio dlhodobo v prieskumoch za najpočúvanejšie súkromné regionálne rádio na Slovensku. Bolo aj ekonomicky prosperujúce. Skončenie jeho vysielania z Prešova preto SSN vníma ako umelú likvidáciu pracoviska jeho novým majiteľom len s cieľom získať vysielacie frekvencie.“ Medzi prepustenými sú aj členovia SSN. Prešovská novinárska obec s obavami sleduje, že novovznikajúce týždenníky a rádia žiadne pracovné miesta v kraji nevytvárajú. SSN má ďalšie echá, že v podstate všetky transformačné procesy v jednotlivých médiách schované pod pojmom zoštíhľovanie sa začínajú v regiónoch. Vo výzve sa uvádza, že štát nevytvára podmienky pre mediálny trh, čo je výzvou pre tých, ktorí sa ujmú moci po júnových voľbách. Okrem Rádia Východ b1 zanikli na výchdnom Slovensku za posledné obdobie aj stanice: Rádio Flash, Rádio Okey Top, Rádio Kiks, Rádio Top, Rádio Tatry, TV Tatry, TV Vega, TV Global.

10.02.2006 - Sieť rádií B1 [B1 - NAJ - REBECA - VÝCHOD] od februára 2006 -

Spojením štyroch rádií [b1, Naj, Rebeca, Východ] v rôznych regiónoch vznikla 01. februára 2006 rozhlasová sieť b1 so spoločnou programovou štruktúrou a spoločným hudobným formátom. Postupom času by sa z nej malo utvoriť ďalšie celoplošné slovenské rádio s regionálnym zameraním a hudobne odlišné. b1 sa tak stane priamym konkurentom terajších celoplošných staníc. Riaditeľom Rádia b1 sa stal Martin Lengyel.

Štúdiá v Trnave [Rádio Naj] a Banskej Bystrici [Rádio Rebeca] k 01.02.2006 zanikli. Na frekvenciách terajšieho Rádia Naj [88,0 a 90,8 MHz] a Rebeca [87,7 a 106,9 MHz] sa začali pravidelne vysielať regionálne vstupy realizované zo štúdia v Bratislave. V bratislavskom Rádiu b1 sa nachádzajú tri štúdiá. Vysielacie, regionálne a produkčné štúdio. Nové štúdiové prietory v bratislavskom Ružinove sú vybavené modernou špičkovou technológiou, ktorá umožnuje prepájanie medzi jednotlivými frekvenciami, prepájanie s Rádiom Východ b1, paralelné moderovanie zo štúdií v Bratislave a Prešove. Regionálne vysielanie na frekvenciách Naj a Rebecy je zložené z pravidelného spravodajstva z regiónov vrátane počasia a dopravného servisu. Poslucháči si môžu vypočuť všetko o dianí v regiónoch, kultúrnych a športových akciách... s regionálnymi reklamnými blokmi.

V súvislosti so zosieťovaním, ktoré bolo technicky náročné, nastalo niekoľko zmien. Spravodajstvo je rozšírené na víkendy a pripravuje sa aj ďalšie rozšírenie. Pribudli aj nové hlasy. Poslucháči na strede a západe Slovenska majú možnosť počuť kvalitných moderátorov z Rádia Východ [Mária Lackovičová, BeatriceSzabóová, Peter Hurajt... ]. Vo vysielaní sa objavia aj ľudia z rádií ktoré sa stali súčasťou siete b1 [b1, Naj, Rebeca]. Výrazné zmeny programu sa ešte len pripravujú.

V prípade, ak by nevznikla akvizícia tak ani Rádio Naj ani Rádio Rebeca a ani Rádio b1 by neboli schopné ďalej sami fungovať. Najsilnejším prírastkom siete b1 je stanica Rádio Východ b1. Aj keď na inom princípe ako Rebeca a Naj sa Východ stal súčasťou siete. Rádio Východ má vlastný program od rána 06:00 h do 19:00 h večer. Od 19:00 h preberá programy bratislavského štúdia b1. Okrem toho sieť b1 preberá 3 krát týždenne od 19:00 h do 21:00 h program Rádia Východ pre poslucháčov na západe a strede Slovenska. Od Rádia Východ preberá sieť b1 aj cez víkend relácie ako je Legendárnych 20, La Femme a ďalšie. Konečný efekt je teda taký, že nielen Východ preberá b1 ale aj opačne. Okrem toho si obe redakcie vymieňajú spravodajské materiály, reportáže z kultúrnych a športových udalosti, čo oživilo vysielanie stanice Východ aj vysielanie b1.

b1 hľadá aj ďalšie voľné frekvencie pre dokrytie územia. Napriek bielym miestam na mape vytvorilo spojenie štyroch staníc so 7 vysielačmi s pridelenými výkonmi z medzinárodnej frekvenčnej sady GENEVA 84 dobré pokrytie Slovenska dokonca s presahmi signálu do okolitých štátov. Vytvára to aj nové možnosti pre sieť. Z hľadiska reklamných okruhov vie b1 ponúkať reklamu na východe, strednom a severnom Slovensku, na západe a v Bratislave. Reklamy je možné kombinovať medzi jednotlivými okruhmi. Prakticky sú možné všetky kombinácie. Samozrejme reklamu i na celom okruhu naraz. Čiže päť reklamných okruhov, ktoré bude predávať Media2, a. s..

Značky staníc Naj a Rebecazostavajú zatiaľ v prechodnej fáze nezmenené, v budúcnosti zaniknú. Značka Rádia Východ zostane zachovaná. [Čo sa žiaľ nestalo...]