Napísali o rádiu

Rádio Východ

18.01.2002

18. január 2002, 6.40 – 7.40, Ranná vlna s Majom Galajdom

Deň po moderátorských hrôzach na Kikse mám dosť. Napriek tomu ešte zostanem na východe, a šancu dám rádiu z metropoly Šariša – prešovskému Rádiu Východ.

Zobúdzanie s Rádiom Východ od 5.00 do 9.00 hod. sľubuje štyri hodiny hudby, ktorá Vás správne naladí a informácie, ktoré Vám ponúknu ten najužitočnejší prehľad na každé ráno. Od pondelka do piatku v nich každú hodinu nájdete krátke spravodajstvo, vrátane správ z domova, zahraničia a športu. Nechýba ani predpoveď počasia a množstvo pravidelných rubrík. Toto sľubuje charakteristika ranného vysielania na internetovej stránke, poďme si však zapnúť rádio.

Je niečo po 6.40, akási talianska serenáda je v plnom prúde. Už v prvom momente mi udrel do ucha zvláštny zvuk tohto rádia . Je taký tlmene-pokojný pripomínajúci verejnoprávny rozhlas. Po talianskej skladbe sa ozval hlas, ktorý bez podmazu do ticha zahlásil: " Presný čas z Rádia Východ: šesť hodín štyridsaťšesť minút..." Moderátor má až nepríjemne výrazne sykavky. Podaril sa mu aj maličký brpt v slove na-no-najnovšie. Vo vstupe spomenul oslávencov Bohdany a aj blížiace sa správy o siedmej.

Ďalšou skladbou sme trochu zrýchlili tempo, zostávame však v rokoch dávno minulých:

 • Ottawan - D.I.S.C.O.
 • džingel Rádio Východ 98,6
 • Miro Žbirka - Sedem divov tvojich líc
 • Death Or Alive - YouSpinMeAround
 • upútavka na reláciu Na návšteve
 • reklama
 • džingel Udalosti

"Dobré ráno bolo sedem hodín, vypočujte si prehľad udalostí" prečítal do ticha vysielajúci moderátor, ktorý na Rádiu Východ zároveň číta aj správy. Správy sa týkajú hlavne regiónu, nemajú hedlajny a čítané sú do veľmi tichučkého podmazu. Na rade sú najprv novinky z Prešova, Košíc, Tatier a Spiša, teda oblastí, kde sa dá Rádio Východ naladiť a až potom zahraničie. Nechýba šport a počasie. Ku koncu správ dobré ráno z Rádia Východ zaželal Majo Galajda aj v mene technika Zdena Removčíka. Presný čas 7.03 hod.

 

 • LesleyGore - It´s My Party
 • džingel Dobré ráno s Rádiom Východ

Ani ďalšia skladba, ktorej názov nepoznám, nevybočuje z pokojných starých skladieb. Po nej prichádza:

 • Hana Zagorová - Náš důmznísmíchem
 • džingel Počasie

džingel Počasie

 

O 7.11 nám moderátor ponúkol "za priehršť" informácií o počasí. Pred priehršťou počuť hlbokááááánsky nádych. Mimochodom, spisovne má byť to priehrštie, nie tá priehršť. Ak si dobre pamätám, v správach po celej sme sa rozlúčili práve informáciami o počasí. V tomto bloku o počasí sa Majozabrptal na slove prievan-prieven. K počasiu, ktoré sme už počuli pred ôsmimi minútami, pridal aj medicínsku predpoveď a počasie rozšíril aj o víkendové dni. Nezabudol na presný čas /7.13/ a pripomenul športové spravodajstvo o 7.30. A teraz sa na viac ako 30 minút Majo odmlčal.

Pred reklamou nasleduje originál skladby Hot Stuff, ktorú neskôr prespievala Donna Summer.

 • džingel reklama, po reklame pokračuje prúd hudby:
 • VašoPatejdl - Mal som rád Beatnikov
 • AgnethaFaltskog - TheHeatIs On
 • džingel Počúvate Rádio Východ
 • pred športom ešte jedna skladba

džingel Šport

Zdeno Zubák začal svoj šport trochu neisto, zhlukom písmen "Eeeaaiiioo čas o 7.30......" Najprv preletel športy, ktorým sa bude venovať. Potom prešiel k jednotlivým výsledkom podrobnejšie. Šport je čítaný do hlasného a dynamického podmazu, no vystupovanie redaktora je také nemastné-neslané. Zdá sa, že to čo číta, ho vôbec nezaujíma a text pôsobí, ako keby ho videl prvý raz. To dáva vetám zlú intonáciu a aj melódiu. Zabreptal sa na hokejovom klube Atlanta. Na koniec ešte presný čas /7.32/.

 • nasleduje upútavka na šport
 • Opäť stará pokojná vykopávka s výrazným refrénom "I likesugarcandykisses"
 • džingel Počúvate Rádio Východ
 • Waldemar Matuška - Ruže z Texasu

Muzika

Hudba je špecifická, neagresívna veľmi pokojná a v štýle oldies. V playlistoch majú miesto aj očividne menej známe skladby známych interprétov, škoda len že ich moderátor neuvedie názvom. Silné je zastúpenieslovensko - českých pesničiek.

Moderátor

Príliš výrazné s,šMajaGalajdu, myslím radový poslucháč neeviduje tak citlivo ako ja. Tri vstupy počas hodiny boli trošku málo – nebolo to tým, že si moderátor musí pripravovať aj správy? Zdá sa však, že celá ranná vlna je presne rozrátaná na rubriky a tak poslucháč vie, čo kedy dostane. Napriek tomu by sa však možno zišlo ešte viac hovoreného slova a ešte viac informácií, o to viac, že slogan rádia: „A všetko viete o hodinu skôr" evokuje spravodajské zameranie rádia. Sedemnásť (resp. 13) hluchých minút v prime-time sa dalo naplniť ďalšími informáciami.

Hudobný obal rádia

Džingle boli jednoduché a pokojné. Upútavky rovnako ladili s formátom rádia.

Správy

Na regionálne rádio bol výber miestnych informácií veľmi vhodný. Jednotlivé správy boli kratučké. Samostatný vstup „počasie" však nemusel byť tak blízko správ. Presný čas bol v každom vstupe aj viackrát. Výkon šporťáka bol podpriemerný a naozaj veľmi nudný.

Celkový dojem

Súkromne by som toto rádio veľmi dlho počúvať nedokázal. Ako jedno zmála, toto rádio chce oslovovať trošku staršiu cieľovú skupinu a podľa prieskumov sa mu to aj darí. Ako pozitívum hodnotím, že ako zatiaľ v jedinom ráne poslucháča nezaťažujú nahlúple pikošky zo šoubiznisu. Najviac však oceňujem, že po hudobnej a programovej stránke je toto rádio ako alternatíva k hitovým rádiám, aj keď len na východe. Autor článku: Aircheck, 8.2.2002. Autor kritizuje autorskú prácu jednotlivých rádií. Tento článok sa nemusí stotožňovať s názorom autorov serveru RADIA.SK